PROJELER

 

“ELDEN EVE” KADIN ÜRETİCİLERİN HAREKETİ

Her geçen gün daha çok kirlenen dünyada; temiz kalan bir şeyler bulabilmek için yollara düştük. Aradığımızı bu toprağın derin köklerinde bulduk. Kadim bilgeliğin mirasçısı olan Anadolu kadınları, temiz gıda için halen var güçleriyle uğraşıyordu. İnsan sağlığını tehdit eden endüstriyel üretimin karşısında; yerel tohumları ve doğa dostu tarım yöntemlerini yaşatmaya çabalıyorlardı. Gıdayı tüketirken, gıdayla tükenmek istemeyen insanların ihtiyaç duyduğu çıkış; kadınlarımızın şifa dolu bu dokunuşunda gizliydi. Fakat bereketli toprakların üretken kadınları, ürünlerini sadece yakın çevrelerine ulaştırabiliyordu. Eldeneve.biz, işte bu probleme bir çözüm getirmek için yola çıkan insanların ortak çabasıyla meydana geldi.

Eldeneve.biz; üretmek isteyen, büyümek isteyen, emeğinin karşılığını daha etkin bir şekilde almak isteyen kadınlarımız için çalışan bir sanal pazar… Onların alın teri ve göz nuruyla imal ettiği sağlıklı ürünleri, Türkiye’nin dört bir yanına ulaştıracak bir uygulama… Eldeneve.biz; yediği her lokmanın geleceğinden bir şeyler çalmasını istemeyenler için de doğru beslenmenin adresi olacak.

Eldeneve.biz sayesinde; kadınlarımız kendi ürünlerini kendi mağazalarında hak edilmiş fiyatıyla satışa sunabilecek. Aynı zamanda; bu ürünlerin sağlık ve güven içinde tüketiciye ulaşması için gereken bütün şartlar da eldeneve.biz aracılığıyla sağlanacak.

Eldeneve.biz; üretimden paketlemeye, sunumdan kargoya kadar doğanın döngüsüyle barışık bir sisteme sahip. Topraktan sofraya varana dek; üretici, tüketici ve ürün Eldeneve.biz’in güvencesi altında. Kadınlarımıza pek çok alanda tam destek.

Ürünün ömrünü değil, sizin ömrünüzü uzatmak için bu yola çıktık. Katkı maddelerine değil, çocuklarımızın yarınlarına yer açtık.

Eldeneve.biz; bu toprağın kadınlarının geleceğe uzanan eli… Onlar; kendi elleriyle büyük bir Türkiye sofrası kurmak istiyor. Sizin de katkılarınızla bunu başaracaklarına inancımız tam… Şimdiden “AFİYET VE ŞİFA” olsun.

Sayfaya ulaşmak için TIKLAYINIZ

 

 

 

AÇIK PAZAR HAREKETİ: www.kadinureticiden.com

Öyle bir platform düşünün ki, tek amacı kadın üreticilere destek olmak. Komisyon yok, kâr amacı gütmüyor, kargo parası almıyor; önce ürün analizi yapıyor sonra o ürünleri maliyetine satıyor. İlla kooperatif olmanız gerekmiyor, bireysel olarak da bu oluşuma katılabiliyorsunuz. Yapacağınız tek şey bir form doldurarak numunelerinizle birlikte kadinureticiden.com’a göndermek. Hayal gibi değil mi? Olmaz böyle şey derken araştırmaya başladım ve Açık Pazar Hareketi ile tanıştım.

Nedir “Açık Pazar Hareketi” diyeceksiniz. Hareketin arkasında iki isim var. Önemli projelerde imzası olan Anadolu Kültür Sanat Kalkınma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Ömer Serdar Karaca ve derneğin danışmanlığını yapan Kübra Sultan Yüzüncüyıl. Öyle bir iş yapıyorlar ki, inanın bu toprağa ve insanlarına olan güveni yeniden canlandırıyor, kaybolan umutları tekrar diriltiyorlar.

İnsana dair her şey

Mottoları “İnsana Dair Her Şey”. Karaca eczacı, Yüzüncüyıl akademisyen. Açık Pazar Hareketi’ni birlikte oluşturuyorlar. Malum, salgının ilk zamanları köy pazarları kapatılıyor, iyi ürünler tüketiciyle buluşamıyor. Kovid-19’un etkilerine karşı, üretici kadınları desteklemek geliyor akıllarına. Dünya genelinde her üç kadından biri tarımda çalışıyor. Salgın sürecinde e-ticaret de yaygınlaşıyor. “Küçük ölçekli üretici kadınların ürünlerini komisyon almadan tüketiciyle buluştursak” fikrini hayata geçirmeye karar veriyorlar.

Üretici kadınlara gıda ürünlerini satabilecekleri 365 gün açık bir pazar yeri kurup adına da “kadinureticiden.com” diyorlar. Bunu kâr amacı gütmeden gerçekleştiriyorlar üstelik! Bugün için çeşitli sponsorları var. 100’ün üzerinde üretici kadınla irtibat halindeler. Tokat, Bitlis, Kırşehir, Antalya, Sakarya, Kilis bağlantı kurdukları önde gelen şehirler. Sakarya Kalayık Kadın Kooperatifi de öncü kuruluşlardan.

Sistem nasıl işliyor?

Sistemlerinde ciddi bir ön araştırma süreci mevcut. Ürünleri seçerken titizlikle çalışan bir saha ekipleri var. Çoğunlukla siteleri üzerinden “Bizimle Satış Yapın Formu” ile üretici kadınlarla iletişime geçiyorlar. Gönderilen numuneler önce test ediliyor. Ürünler ederleri ödenerek toplu olarak satın alınıyor. Son aşamada siteye eklenerek tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Komisyon eklenmiyor, ürün maliyetine satılıyor.

Üreten 40 bin kadın

Gelecek planları konusunda şunları söylüyor Kübra Sultan Yüzüncüyıl: “Hedeflerimiz arasında bir okul olmak var aslında. Gıda okuryazarlığı, sosyal medya okuryazarlığı gibi eğitimler sunmak istiyoruz. 40 bin kadın hedefi koyduk önümüze. Gıda ihtiyaçlarını bizden karşıladığında tüketici bilmeli ki, sürdürülebilir, güvenli bir gıda, geleceğinin teminatı olan üretimi destekliyor. Tohumu, toprağı, emeği görünür kılmak istiyoruz. Bu bağ derinleştikçe gıda israfının da önüne geçeceğimizi düşünüyoruz.”

Destek bekliyorlar

Ömer Serdar Karaca ise kendisine ve bir sonraki nesle güvenli bir gıda geleceği sunmak isteyen her bireyden destek beklediklerine dikkati çekiyor. Karaca, her geçen gün yeni ve farklı ürünleri keşfedip tüketicilere ulaştırdıklarını söylüyor. Açık Pazar Hareketi’nin envanterinde şu an tarhana, erişte, bakliyat çeşitleri, salça, turşu, salamura ürünleri, sirkeler, soslar, kuru meyve ve sebzeler, kuruyemişler, baharatlar, un ve unlu mamuller, fermente ürünler, glutensiz gıdalar ve kahvaltılık çeşitleri öne çıkıyor.

Benzer girişimlerden farkı

Açık Pazar Hareketi’ni benzer girişimlerden farklı kılan özellikleri var: Herhangi bir kooperatife üye olmamış tekil üreticileri de, kooperatifleri de aynı çatı altında buluşturuyor. Tüketiciye güvenli bir online alışveriş imkânı sunuyor. Sağlıklı beslenmenin herkesin hakkı olduğunu savunuyor, kadınları yalnızca ekonomik olarak değil, sosyal olarak da güçlendirmeyi amaçlıyor. Ömer Serdar Karaca ve Kübra Sultan Yüzüncüyıl’ın son mesajları şöyle: “Tüm bu alametifarikaya sahip dünyadaki ilk sosyal yardımlaşma projesiyiz ve bununla gurur duyuyoruz. Biz belki bir ateş yaktık. Omuz verin, destek olun, dayanışmamız sevgiyle çoğalsın.”

Proje sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ